נובמבר 2021

ינואר 2022

אפריל 2022

יוני 2022

ספטמבר 2022

תאוריות ציניות

כיצד אקטיביזם אקדמי הפך את הגזע, המגדר והזהות לחזות הכל, ומדוע זה פוגע בכולם

תאוריות ציניות

כיצד אקטיביזם אקדמי הפך את הגזע, המגדר והזהות לחזות הכל, ומדוע זה פוגע בכולם

לפני שלוש שנים הוכה העולם האקדמי בתדהמה. שלושה חוקרים צעירים הצליחו להכניס מאמרים מפוברקים, מטורפים ומשעשעים לכתבי עת מובילים ולחשוף את הדלות, חוסר המקצועיות והאג'נדה השקופה של האקדמיה הפרוגרסיבית. על רקע השערורייה, בחרו שניים משלושת החוקרים לכתוב ספר שמסביר את ההשחתה של המוסדות שהיו בעבר אחראים על ייצור ידע על ידי תיאוריות קורבניות וחסרות ביסוס.

האם לפיהן השפה היא כלי אלים? האם המדע יכול להיות סקסיסטי? מי אמר שאין דבר כזה מין ביולוגי? והאם רק אנשים לבנים יכולים להיות גזענים? מה שפעם היה קיצוני, הזוי וביזארי הפך בתוך דור לזרם המרכזי של רבים בחברה המערבית. כיצד התרחש השינוי הזה?

בספר אמיץ ופורץ דרך זה מתעדים הלן פלקרוז וג'יימס לינדזי את האבולוציה של מערכת העקרונות המייצרת את הרעיונות הללו, החל ממקורותיה בפוסט-מודרניזם המתוחכם והיישומי הצרפתי, ועד לעידונה לטובת פעילות אקדמאית אקטיביסטית פרוגרסיבית, הרואה במדע ותבונה כלים לדיכוי ובאינטרקציה אנושית ביטוי של משחקי כוח. פלקרוז ולינדזי מזהירים כי הריבוי הבלתי מבוקר של אמונות אנטי-נאורות אלו מהווה איום לא רק לדמוקרטיה הליברלית, אלא גם למודרניות עצמה.

פלקרוז ולינדזי שהוכיחו כי כל טענה, הזויה ככל שתהיה, תוכל להתפרסם, ובלבד שהיא משרתת את הרעיונות הפרוגרסיביים, מציגים ברב מכר עולמי זה עד כמה מסוכנת ההידרדרות של השיח המדעי, וקוראים לכל מי שמעריך מדע, היגיון ואתיקה ליברלית להתעורר בזמן, להתעשת, בטרם תחומים שלמים של מדע ילכו לאבדון.

רב מכר של ה-''Wall Street Journal'', ''USA Today'', וה-''Publishers Weekly''

נבחר לספר השנה- במגזין ''Times'', מגזין ''Sunday Times'', ובמגזין ''Financial Times''

הספר יראה אור בחודש נובמבר 2021 ויישלח במשלוח הראשון של מנוי שיבולת החדש. רוצים לקרוא ראשונים? הצטרפו לשיבולת עכשיו!

להצטרפות לחצו כאן

ספר זה חושף את הטמטום השוטף כיום את האקדמיה
דאגלס מאריי
חושף את השורשים הרדודים להפליא של הזרמים המציפים עתה את התרבות - הווקיות, 'הצדק החברתי' הלוחמני ופוליטיקת הזהויות.
סטיבן פינקר

הלן פלקרוז וג'יימס לינדזי

הלן פלקרוז היא סופרת ומבקרת תרבות בריטית הידועה בביקורת על צדק חברתי וקידום האתיקה הליברלית. ג'יימס לינדזי הוא סופר, מבקר תרבות ומתמטיקאי אמריקאי. שניהם, יחד עם חוקר שלישי, ביצעו מחקר יחיד מסוגו. פלקרוז ולינדזי הפכו מאז פרסום הספר למבקרים קבועים בפאנלים ובתכניות אירוח רבות בנושא ביקורת אקדמית