נובמבר 2020

ינואר 2021

מרץ 2021

יוני 2021

ספטמבר 2021

מכת עדר

איך שיח הזהויות הרס את החברה

מכת עדר

איך שיח הזהויות הרס את החברה

העידן פוסט-מודרני פירק את המשמעות של אוצרות האנושות – מסורת, דת, משפחה, ואידיאולוגיה פוליטית, אך לא הציע שום דבר חדש בתמורה. בריק הקיומי שנוצר, פורחות תנועות קיצוניות שדגלו בעיסוק מוגבר בשאלות של זהות, מגדר, מיניות, גזע וטכנולוגיה. ככה נולדו לוחמי הצדק החברתי, ונוצרה תרבות מוסרית חדשה אשר הפכה את שאלת הזהות לאמת המידה של האמת והצדק שעל פיה החלה להתנהל הציוויליזציה המערבית - וגרמה לה להשתגע. 

בספרו מעורר המחלוקת "מכת עדר" מתאר דאגלס מאריי כיצד הזהותנות החלה לעצב את האופן שבו אנו מתנהגים בעבודה, באוניברסיטאות, בבתי-הספר ואפילו בביתנו. מאריי שוב מוכיח כי הוא לא מפחד לחשוף את מה שאף אחד לא מעז להגיד: בחסות תרבות הזהותנות הפוליטיקה המודרנית הפכה לפוליטיקה של טירוף ופלגנות. הדמוקרטיה המערבית הליברלית אשר התאפיינה בדיון השואף לרציונליות ופשרה שינתה את פניו, ולוחמי הצדק החברתי הפכו את הבוז, ההשתקה ולעתים אף את האלימות לסטנדרט של פוליטיקה "צודקת".

אנשי הזהות מחלקיםאת העולם לקבוצות אינטרס אשר מופרדות על ידי מגדר, מיניות וגזע, ושנאבקות בינן לבין עצמן עבור השגת תיקוניים חברתיים, המתבטאים בשינויי שפה, אפלייה מתקנת, והפעלת משטרת פוליטיקלי-קורקט בלתי-רשמית (ולעתים אף רשמית) אשר דואגת להעניש את המתמרדים בתרבות הזהותנות בפיטורים, נידוי חברתי ואף פקפוק באנושיותם.

על אף הניסיון של לוחמי הצדק להציג את אלו המתנגדים להם בתור גזענים, שוביניסטים, שונאי הומוסקסואלים ונבלים, "מכת עדר" של מאריי מציע מכת נגד מרעננת ואמיצה. לעומת העוול המוסרי והפוליטי של תרבות הזהותנות, מאריי מציע פוליטיקה של הידברות, חופש ביטוי וערכים משותפים. בכך הוא לא רק מספק מפת דרכים לתרבות המוסרית של תקופתנו, אלא גם מציע לנו שפיות, איזון, ותקווה לעתיד.

 

"פשוט מבריק. במהלך הקריאה, הרגשתי כאילו נשמתי את נשימתי המלאה הראשונה מזה שנים. בזמנים אלו של טירוף קולקטיבי, אין דבר יותר מרענן - או, אכן, פרובוקטיבי - מאשר שפיות. "
סם האריס, סופר ומנחה הפודקאסט " Making Sense"
"יצירה חשובה באמת, קריאה להפליא, כתובה היטב."
מדלין קרן, National Review
"מהטיפשי לטראגי, מאריי מכסה את מגוון הפתולוגיות של תרבות הזהותנות מבלי לאבד את קור רוחו. כתוצאה, לא קיבלנו זעקת מלחמה פוליטית, אלא מצפן ומפה איתם אפשר לנווט בעולם המוזר של טופוגרפיות משתנות וחוסר-עקביות אינסופי."
אבה רינוולד, Commentary

דאגלס מאריי

דאגלס מאריי הוא עיתונאי וסופר בריטי שמרן. במהלך הקריירה שלו, שימש כאחד העורכים של המגזין The Spector, וכתב עבור כתבי עת נוספים, כמו ה- "Standpoint ", "Sunday Times", ו-"National Review" ספרו "המוות המוזר של אירופה" מכר למעלה ממיליון עותקים ודורג מספר ראשון ברשימת רבי המכר של "Sunday Times" כמעט עשרים שבועות, תורגם לעשרים שפות שונות והיה מצוטט על ידי פוליטיקאים רבים מרחבי העולם. בעקבות הצלחתו של הספר, מאריי השתתף בתוכניות בריטיות ואמריקאיות שונות, והוזמן להרצות בפני פוליטיקאים מובילים על נושא ההגירה המוסלמית למערב. מאריי הוא הומוסקסואל ואתאיסט, והוא מתעקש לא לדבר על חייו הפרטיים בתקשורת מפאת החשש כי דעותיו יובילו את מתנגדיו לפגוע במשפחתו ובבן-זוגו.