נובמבר 2020

ינואר 2021

מרץ 2021

יוני 2021

ספטמבר 2021

ניידים ונייחים

מאבקן של האליטות כנגד הדמוקרטיה הישראלית

ניידים ונייחים

מאבקן של האליטות כנגד הדמוקרטיה הישראלית

בשנים האחרונות התמלאו בתי עסק תל-אביביים, מלאי כוונות טובות, בסטיקרים המצהירים שבעלי המקום הם "נגד הגירוש" – כלומר נגד גירוש המסתננים המכונים לעיתים קרובות באופן מטעה "פליטים". לקורא העיתונים מן השורה, הסוגיה המוסרית נראית בהירה להפליא: הנה אנשים במצוקה, לא יותר מכמה עשרות אלפים, שישראל הלאומנית, הדתית והמסתגרת, מסרבת לפתוח בפניהם את שעריה עד שהם נאלצים לגנוב את גבולה כדי להציל את נפשם. 

בסיפור המקובל יש גם נבלים ברורים: אלו הלאומנים החשוכים של "החזית לשחרור דרום תל-אביב", שונאי זרים הנגועים אולי גם בגזענות ממש, הדורשים "לשחרר" את דרום תל-אביב מנוכחותם של אפריקאים מדוכאים אלה. לולא פרש בית המשפט העליון את חסותו על "הפליטים" היתה ישראל החשוכה ששה "לגרש אותם אל מותם".

אלא שלאמיתו של דבר הבהירות המוסרית הזו היא מדומה, והסיפור המקובל בדוי לחלוטין.  מאחורי הויכוח מסתתר מאבק גדול יותר שסוגיית המסתננים היא רק אחת ממופעיו: מאבקה של אליטה פוסט-לאומית וניידת, כנגד הדמוקרטיה וכנגד עיקרה – ריבונותם של האזרחים על גורלם.

קו השבר ברור: מצד אחד ניצבת אליטה בינלאומית חדשה וניידת שחבריה יכולים להרגיש בבית כמעט בכל פינה ברחבי העולם שבה הם יכולים להתחבר לרשת; בעוד מצד שני ניצבים המוני האזרחים התלויים לפרנסתם בשוק מקומי, זהותם כרוכה בשפה מקומית ומרקם חייהם החברתי והתרבותי קשור למדינה מסויימת שהיא גם המתחם בו מופעל כוחם הפוליטי. 

מלבד סוגיית המסתננים, החלוקה הזו מסייעת לרדת גם לעומקן של המחלוקות העיקריות המפלגות את החברה והפוליטיקה הישראלית: זהותה היהודית של המדינה והיחס בינה לבין משטרה הדמוקרטי, המאבק בשחיתות והפולמוס אודות מעמדן של מערכות האכיפה והמשפט, השפעתה הגוברת של הפוליטיקה של הזהות  מול האידיאל המאחד של זהות לאומית משותפת, השליטה בגבולות השיח הלגיטימי באמצעות כללי התקינות הפוליטית, עלייתן של תפישות פוסטמודרניות בתרבות ובחינוך, ואפילו האופנים החדשים שבהם אנחנו דנים בסוגיה שכבר פחות או יותר הוכרעה – הויכוח על חלוקת הארץ.

הספר ניידים ונייחים מבקש למקם סוגיות מרכזיות אלה ואחרות בתוך מסגרת המאבק העקרוני ביותר של תקופתנו - המאבק על עתידהן של הדמוקרטיות הלאומיות - שבו ישראל יכולה לשמש כמקרה בוחן לא רק עבור אזרחיה שלה. 

----

הספר יצא לאור בעברית בחודש נובמבר 2020 ויישלח למנויי שיבולת, לפני שיגיע לחנויות ורשתות הספרים בתחילת 2021. הצטרפו עוד כמנויים, הבטיחו לעצמכם ספרים פורצי דרך שיגיעו אליכם עד הבית אחת לחודשיים וקחו חלק במהפכה הרעיונית של שיבולת! 

להצטרפות לחצו כאן

גדי טאוב הוא אחד המוחות החדים והבועטים של ימינו, הוא עושה סדר בניתוח שלו את המאבק של אליטת הניידים בישראל השורשית
ארז תדמור

ד"ר גדי טאוב

גדי טאוב הוא סופר, עיתונאי והיסטוריון של ארצות הברית. מאז צאת ספרו "המרד השפוף" (1997) טאוב נחשב לאחד המבקרים החריפים והעיקביים של הפוסטמודרניזם ותרבות התקינות הפוליטית בישראל. ספרו "אלנבי" היה רב-מכר וזכה לעיבוד טלוויזיוני בישראל ובברזיל. טאוב כתב את עבודת הדוקטורט שלו על ריצ'רד רורטי והאסכולה הפרגמטיסטית בפילוסופיה האמריקאית, באוניברסיטת רטגרז. הוא מרצה בכיר בבית ספר פדרמן למדיניות ציבורית וממשל ובמחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית. מאמרי הדעה שלו מתפרסמים בקביעות ב"הארץ". ספרו "מהי הציונות" ראה אור בחסות מרכז מציל"ה, תחת נשיאותה של פרופ' רות גביזון ז"ל