נובמבר 2020

ינואר 2021

מרץ 2021

יוני 2021

ספטמבר 2021

קיצור תולדות המלחמה

מהו הגורם למלחמות וכיצד ניתן לשמור על השלום?

קיצור תולדות המלחמה

מהו הגורם למלחמות וכיצד ניתן לשמור על השלום?

הספר קיצור תולדות המלחמה מאת ד"ר דונלד קגן, אחד ההיסטוריונים הבולטים של דורנו, לקח על עצמו משימה אדירה - והצליח בה: הוא מפצח את תופעת המלחמה, מסביר את הסיבות הגורמות לה, ומציע דרכים שבאמצעותן ניתן לשמור על השלום מבלי לשגות באשליות. 

בקיצור תולדות המלחמה, קגן מבצע מהלך נרחב, מעמיק וצלול במטרה לגלות את הסיבות אשר גורמות למשברים פוליטיים להתדרדר לסכסוכים אלימים. בסקירה הנפרסת על פני יותר מ-2500 שנות היסטוריה , קגן סוקר חמישה מהעימותים הגדולים שידעה האנושות: מלחמת הפלופונס בין אתונה לספרטה, המלחמה בין רומא לקרתגו, שתי מלחמות העולם ומשבר הטילים של קובה בין ארצות הברית לברית המועצות.  קגן לא חושש לנוע על ציר מורכב של סוגיות, ומציע הן התבוננות במחקרים האקדמיים האחרונים של תקופתנו והן דיון בשאלות המתעוררות בכל אחד ואחד בכל הנוגע למלחמות:

  • האם מלחמת העולם השנייה הייתה נמנעת אלמלא היטלר היה עולה לשלטון?
  • האם יש דימיון בין אתונה, רומא וארה"ב - המבוססות כולן על שלטון העם?
  • והאם מלחמה היא לא שאלה של אידיאולוגיה, או של טבע אנושי?

ספרו של קגן מאופיין בשפה נגישה, תשומת לב מרובה לפרטים לצד הסברים מערכתיים הקשורים לטבע המלחמה וטבע השלום. הוא מרחיב את נקודת המבט האינטלקטואלית בנוגע לבוד, לפחד ולאינטרס בתור הסיבות העל-זמניות שדרדרו את האנושות מאז ומתמיד אל המלחמה.  הספר לא מציע רק ניתוח היסטורי משובח, אלא גם מלמד על כזב היהירות, סכנת השאננות, וחשיבותה של מוכנות - בעיקר בעתות שלום.

 

"אנושי וחודר... קגן מראה כיצד, באופן טראגי, הצעדים שננקטו במהלך ההיסטוריה בשביל למנוע את המלחמה הובילו אותנו אליה שוב ושוב."
The New Criterion
"היום כבר ברור שמה שקראנו לו 'סוף ההיסטוריה' אינו אלא חזרתה של ההיסטוריה – בתוספת נקמה. למרבה הצער, האירועים האחרונים איששו כי המלחמה טמונה בכל מערכת פוליטית באשר היא, לכן מוטב יהיה אם נעשה כל מה שביכולתנו בשביל למנוע אותה. היצירה המרשימה של פרופ' קגן מציגה לנו הגיגים ומחשבות עם עומק אינטלקטואלי כמעט בלתי אפשרי – ובדיוק בזמן הנכון."
ג'ורג' פ. שולץ, מזכיר ארה"ב לשעבר

דונלד קגן

דונלד קגן הוא היסטוריון אמריקאי-יהודי נאו-שמרן ופרופסור באוניברסיטת ייל , אשר נחשב לאחד המומחים הבולטים בחקר תולדות יוון העתיקה. קגן הוציא ספרים רבים בתחום העולם העתיקה והמלחמה, ונודע במיוחד בזכות עבודתו בת ארבעת הכרכים על מלחמת הפלופונס בין אתונה לספרטה, אותה חיבר במשך 18 שנים. כאות הערכה למפעלו בתחום חקר ההיסטוריה קיבל את המדליה הלאומית למדעי הרוח לשנת 2002. בנוסף למחקרו, קגן כותב גם על אידיאולוגיה ופוליטיקה בעיתונים וכתבי עת כגון "The Wall Street Journa", "Weekly Standard", "The New-York Times" ו"Commentary". בשנת 2000, הוציא את הספר "בזמן שאמריקה ישנה", וקרא לארה"ב לצאת מהשאננות שפיתחה לאחר תום מלחמת העולם הקרה ולהמשיך לפתח את היכולת הצבאית שלה. בעקבות אסון התאומים, הספר נחשב לנבואי, והפך לאחת היצירות החשובות של התנועה הנאו-שמרנית.