נובמבר 2020

ינואר 2021

מרץ 2021

יוני 2021

ספטמבר 2021

לחיות כמו יהודי

מדוע המסורת שלנו תמשיך לקבור את מנבאי מותה?

לחיות כמו יהודי

מדוע המסורת שלנו תמשיך לקבור את מנבאי מותה?

 

היום זה לא כל כך אופנתי להיות דתי או לתמוך בתפיסה לאומית. העידן החילוני הוביל אותנו להאמין כי חברה ערכית ומשגשגת יכולה להיווצר רק כאשר נזנח את כל אמונותינו המסורתיות וננתק את השייכות הלאומית שלנו. אחרת, נמשיך לחיות בעולם נטול צדק ואושר.

אך האם הדת והלאומיות באמת פוגעות בנו? משה קופל, פרופ' למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן ויו"ר פורום קהלת, מוכיח לנו בדיוק ההפך.

הספר עורך דיון בין היחס השונה לשאלת הדת והלאומיות באמצעות שתי דמויות בשר ודם, שהמחבר פגש והכיר במהלך חייו. הדמות הראשונה היא היידי, סטודנטית יהודייה וצעירה מפרינסטון, שמאמינה כי לקחי השואה מחייבים את היהודים בפרט ואת העולם בכלל לצעוד אל עבר מציאות קוסמופוליטית, מדעית ומחושבת, המעוצבת לאורן של זכויות אדם אוניברסליות ואבסטרקטיות בלבד. הדמות השנייה היא שימען, ניצול שואה וחסיד מבוגר, בעל זיקה נפשית ליהדות ונאמנות ליהודים. קופל מסביר שאמנם תפיסת העולם של היידי נתפסת כמודרנית ומתקדמת, אבל בפועל היא מובילה לחברה שסועה מבחינה פוליטית וחלולה מבחינה ערכית. מנגד, המסורתיות האורגנית של שימען מובילה לחברה יציבה ומלוכדת, ועל אף שהיא בשקיעה בארה"ב, היא הולכת ומתחזקת בישראל.

"לחיות כמו יהודי" מדלג מעל הקטגוריות השחוקות של שמאל וימין או פרוגרסיביות ושמרנות, ומציג את עולם הרעיונות של היידי ושימען באופן אנושי, מתוחכם ושנון. באמצעות מושגים מעולם הפילוסופיה, הפסיכולוגיה, הכלכלה ותורת המשחקים, ובשילוב עם ניתוח היסטורי ואקטואלי, קופל מוכיח את מה שהאופנה הרעיונית של היום לא נותנת לאף אחד לראות: הדת והלאומיות הן הערובות היחידות לקיומה של חברה ערכית משגשגת – והן כאן כדי להישאר.

 

 

שנון, מלומד ומהנה: טיעון משכנע שהחיים על פי המסורת מתאימים לערכים אוניברסליים הרבה יותר מהיבטים של סגנון החיים התקין-פוליטית.
פרופ' ישראל אומן

משה קופל

משה קופל הוא פרופ' למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן ויו"ר פורום קהלת. נולד בניו-יורק, ולמד בישיבות בארץ ובחו״ל. בגיל 23 קיבל תואר דוקטור במתמטיקה מאוניברסיטת ניו-יורק, ועשה שנת פוסט-דוקטורט במכון למחקר מתקדם באוניברסיטת פרינסטון. לאחר שעלה לישראל ב-1980, הצטרף כחבר במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן. במקביל לעבודה אקדמית ענפה, קופל הפך לפעיל בולט במרחב הציבורי הישראלי, כאשר הקים את פורום קהלת. קופל ליווה מספר רב של חוקים אשר נכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל, לקח חלק בניסיון לכונן חוקה למדינת ישראל, וכמו כן, חיבר ספרים בנושא מחקר התלמוד.