נובמבר 2020

ינואר 2021

מרץ 2021

יוני 2021

ספטמבר 2021

אפקט צ'רצ'יל

סיפורו של המנהיג ששינה את העולם

אפקט צ'רצ'יל

סיפורו של המנהיג ששינה את העולם

סיפורו של ראש ממשלת בריטניה האגדי וינסטון צ'רצ'יל סופר אלפי פעמים, אבל מעולם לא על ידי ראש ממשלת בריטניה אחר. במלוא יובל שנים למותו של צ'רצ'יל, החליט ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון להאיר שוב את דמותו של הפוליטיקאי האינטלקטואל, לוחם החירות והמנצח הגדול על הנאצים. אך זוהי אינה רק ביוגרפיה של צ'רצ'יל:  ג'ונסון מעניק כאן התבוננות מחודשת על בריטניה, הציוויליזציה המערבית, חירות ודמוקרטיה.

ג'ונסון לא משאיר מקום לספק: צ'רצ'יל היה אחד המנהיגים הגדולים שידע העולם החופשי מעודו. הוא מתעכב על כל הרגעים המשמעותיים בקריירה הפוליטית של צ'רצ'יל, ומספק תיאור מעמיק של המאמץ לצרף את האמריקאים למלחמת העולם השנייה, של הרפורמות פורצות הדרך שקידם צ'רצ'יל בתחומי הבריאות, החינוך והרווחה, וכן ניסיונו להציל את בריטניה מהשקיעה אליה התדרדרה לאחר שנסחפה אל הסוציאליזם לאחר המלחמה.

ג'ונסון מתאר את צ'רצ'יל כחייל אמיץ שהצטיין באמנות המלחמה אך גם סלד ממנה וזלזל בפוליטיקאים שלא הכירו בזוועותיה; סופר מבריק שהפך לאחד הכותבים המפורסמים בבריטניה למרות שסבל מדיכאון כרוני עמוק, ומנהיג בעל אומץ לב בלתי רגיל, אמונה חסרת פשרות ביכולתו של האדם לעצב את גורלו, וסלידה עמוקה מתרבות הפוליטיקלי קורקט – שאת ניצניה אפשר היה לראות כבר בזמנו.

"אפקט צ'רצ'יל" מספק לקוראים הזדמנות נדירה להבין טוב יותר את האדם המשפיע ביותר לא רק על העבר של בריטניה, אלא גם על ההווה שלה ועתידה.

 

"ססגוני, שנון ומבדר."
The Economist
"הספר הוא שילוב בין הומור לבין צלילותו של הטיעון ההיסטורי... יש הרבה מה לשבח בסיפור הנלהב והמבדר הזה."
The Guardian
"הספר "אפקט צ'רצ'יל" הוא לא עוד ביוגרפיה... אפשר לראות בבירור שג'ונסון מעריץ את הנושא, וספרו הוא בעל אותה תכונה ילדית ותמימה שמאפיינת גם חלק מהותי מדרכו הפוליטית."
The Wall Street Journal

בוריס ג'ונסון

בוריס ג'ונסון הוא מנהיג המפלגה השמרנית הבריטית מאז יולי 2019, אותה הוביל לניצחון הגדול ביותר שלה בבחירות מאז הניצחון של מרגרט תאצ'ר בשנת 1987. לפני שנכנס לתפקיד ראש ממשלת בריטניה, כיהן בראש עיריית לונדון בין השנים 2008-2016, על אף שהעיר מזוהה עם מפלגת הלייבור השמאלית. הוא בעל תואר בלימודים קלאסיים מאוניברסיטת אוקספורד, היה כתב בעיתון "The Times" וב"The Daily Telegraph" בבריסל, ועורך בעיתון "The Spectator". במהלך פעילותו העיתונאית והפוליטית, ג'ונסון נודע במאמרי דעה נוקבים נגד האיחוד האירופי, במאבקו בתנועת ה-BDS ובקו נוקשה בעד חופש הביטוי. בזמנו הפנוי, ג'ונסון נהנה מיצירת מודלים של אוטובוסים מקופסאות עץ של יין.